Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19, w dniu 4 czerwca ponownie w Porcie Wojennym w Świnoujściu zameldowały się reprezentacje miast Krakowa, Gniezna, Poznania, Torunia oraz Świnoujścia, by walczyć o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej. To już XVII wielobojowe zmagania, młodzieży z ósmych klas szkół podstawowych w ramach programu patronackiego Miasta – Okręty. W tym roku zabrakło na starcie reprezentantów miasta Lublina. Zawody składają się z dwóch części, konkursu wiedzy marynistycznej oraz wieloboju sprawnościowego obejmującego konkurencje: bieg z odbijaczem, walka na bomie, rzut kołem ratunkowym oraz przeciągania liny. Organizacją, przygotowaniem oraz treningami reprezentacji miasta Krakowa od wielu lat zajmuje się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Zachód. Kierownikiem drużyny jest pan Tadeusz Wabik (MOS Kr-Zachód), trenerami panowie Mirosław Kopiński (SP 148) oraz Wojciech Radwański (MOS Kr-Zachód). Trzon ekipy stanowią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 148 w Krakowie.
W tym roku wielobojowe zmagania miały jak zwykle emocjonujący przebieg, zwłaszcza w części sprawnościowej, gdzie przygotowanie reprezentantów Gniezna, Torunia i Krakowa było na tym samym wysokim poziomie.
Nasza drużyna reprezentująca ORP Kraków rozpoczęła zawody od mocnego uderzenia, wygrywając bezapelacyjnie pierwsze dwie konkurencje: bieg z odbijaczem uzyskując najlepszy czas zawodów oraz walkę na bomie wygrywając wszystkie potyczki z pozostałymi zawodnikami.
Kolejna konkurencja jaką był rzut kołem ratunkowy, sprawiła ogromne emocje wśród zawodników, trenerów oraz zgromadzonych kibiców. Startująca jako druga, drużyna ORP Gniezno uzyskała 20 trafień kołem ratunkowym w boję, co wydawało się wynikiem marzeń. Po Gnieźnie, wystartowali reprezentanci naszego miasta uzyskując 19 trafień. Jako ostatnia do rzutu stanęła drużyna ORP Toruń, uzyskując najlepszy wynik 21 trafień.
Po takim przebiegu trzeciej konkurencji wynik zawodów pozostał otwarty. Krakowska drużyna nadal prowadziła z 15 punktami, na drugim miejscu po wygranej w rzucie kołem ratunkowym plasował się Toruń mający na swoim koncie 13 punktów, trzecie miejsce zajmowało Gniezno które zgromadziło 11 punktów.
Czwarta ostatnia konkurencja przeciąganie liny to popis zawodników z Gniezna, którzy okazali się najsilniejsi i wygrali wszystkie swoje walki. Nasi zawodnicy mimo wielkich ambicji i dużego zaangażowania, musieli uznać w tej konkurencji wyższość reprezentantów Poznania i Torunia wygrywając jedynie ze Świnoujściem.
Po podsumowaniu wszystkich konkurencji sprawnościowych na pierwszym miejscu z tą samą liczbą punktów uplasowały się dwie drużyny z Krakowa i Gniezna. Zgodnie z regulaminem przy tej samej ilości punktów uzyskanych przez dwa zespoły w konkurencjach sprawnościowych o miejscu w zawodach o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej decyduje wyższe miejsce zajęte przez drużynę w konkursie wiedzy marynistycznej. Równolegle ze zmaganiami sprawnościowymi, odbywał się konkurs wiedzy marynistycznej, gdzie reprezentacja naszego miasta uzyskała bardzo dobry wynik uzyskując drugie miejsce, jednak przed naszymi zawodnikami na miejscu pierwszym była reprezentacja Gniezna. Końcowo reprezentacja ORP Kraków zajęła w XVII Wieloboju Morskim o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej drugie miejsce. Gratulujemy wszystkim zawodnikom oraz trenerom, wygrana była tak blisko.
Wyniki końcowe XVII Wieloboju Morskiego
- Gniezno – 17 pkt
- Kraków – 17 pkt
- Toruń – 16 pkt
- Poznań – 8 pkt
- Świnoujście – 6 pkt
Turniej Wiedzy Marynistycznej
- Gniezno
- Kraków
- Świnoujście
- Toruń
- Poznań
Organizatorem zawodów był 2. dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych oraz Dowództwo 8. Flotylii Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników zawodów, była możliwość spędzenia trzech dni na okręcie wojennym ORP Kraków podczas którego można było spotkać się z dowódcą okrętu kpt mar. Wojciechem Zielińskim i jego załogą, zobaczyć stanowisko dowodzenia, maszynownię, ładownię oraz szereg innych pomieszczeń. Nasi zawodnicy w czasie wolnym od zajęć sportowych zwiedzili Fort Gerharda, Fort Zachodni, Podziemne Miasto oraz Latarnię Morską w Świnoujściu.
Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 148 w Krakowie, za udostępnienie sali gimnastycznej w której można było przygotować drużynę do zawodów. Podziękowania należą się Radzie Rodziców przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków Zachód za finansowanie krakowskiej drużyny.